20.11.2023 / AASSM Küçük Salon – 20:00

Duo Gross I Schouten

Dyssynchrony & Bee sage

Program

Rozalie Hirs 

Bee sage (2023)

Can Karacadağlı 

Burlesque (2023) 

Canberk Duman 

Extended Translation 3a (2023) 

Seung-Won Oh 

Modular 3 for 2 (2022)

Tolga Tüzün 

Dyssynchrony (2023)

Kaija Saariaho 

Oi Kuu (1992)

Program notları

Konser  Rozalie Hirs’in 2023 yılında yazdığı Bee Sage isimli eser ile başlıyor. Bee Sage Kızılderililer arasında geleneksel olarak havayı kötü etkilerden arındırmak için kullanılan tıbbi bir bitki olan beyaz adaçayı (salvia apiana), arı adaçayı veya kutsal adaçayı anlamına gelir. Aynı zamanda koruyucu bir bitkidir.Eserin başlığı aynı zamanda bir kelime oyununu da içererek (be sage) bilgeliğe ve doğruluğa bir çağrı anlamını da taşır. 

Can Karacadaglı’nın duo için 2023 yılında İzmir Yeni Müzik Günleri için yazdığı Burlesque, iki karakter arasında geçen, giderek sinir bozucu bir hal alan bir taklit oyunu ya da bir atışma gibi düşünülebilir. Eser, bas klarnet ve çello arasındaki işitsel/tınısal benzerlikler üzerine kurulmuş olup bu iki enstrümanı neredeyse ayırt edilemeyecek bir hale gelene kadar iç içe geçirmeyi hedefler. Burlesque’in ilk seslendirilişi Utrecht’de Gaudeamus Festivali’nde Duo Gross/Schouten  tarafından yapılmıştır.  İzmir Yeni Müzik Güneri için yazılan Extended Translation 3a isimli eserini besteci, Canberk Duman şöyle anlatıyor. :”İzmir Yeni Müzik Günleri-IV için bestelediğim, yaklaşık iki yıldır üzerinde çalışmakta olduğum projem kapsamında gelişen müziklerden sonuncusu. Gerçek tek seslilikten dokusal çıkarımlarla ilgilenen bu proje sonucu çıkan müzikler arasında Extended Translation IV, ele aldığı materyal bakımından diğerlerinden ayrılıyor. İçinde halihazırda tonal referansların olduğu, tek sesli ve oldukça pes bir perdede konumlanmış bir müzik ünitesini çok sesli – heterofonik bir dokuya adapte ederken adım adım nasıl bir gelişim süreci izlenebilir sorusuna yanıt aradığım bu müzik, Duo Gross/Schouten tarafından ilk kez Utrecht’te seslendirildi.Program Seung-Won Oh’ un icracıların birbirlerinin farkında olduğu ama aynı zamanda bireyselliklerini koruduğu Modular 3 for 2 isimli eseriyle devam ediyor. Tolga Tüzün’ün Duo Gross/Schouten  için 2023 yılında yazdığı Dyssynchrony ise  işitsel uyaranların eşzamanlı olarak işlenmediği nörolojik bir duruma işaret ediyor. Oi Kuu Fince’dir ve ‘o ay’ anlamına gelir. Duo konserin son eserini bu yıl kaybettiğimiz, çağımızın en önemli, ve güçlü kadın bestecilerinden olan Kaija Saariaho’ya övgü olarak seslendiriyor. Saariaho’nun eseri hariç bütün eserler Duo Gross/Schouten’a ithaf edilmiştir.

Duo Gross I Schouten

Katharina Gross-Cello, Fie Schouten-Bas Klarnet

Bas klarnetçi Fie Schouten ve viyolonselci Katharina Gross’tan oluşan ikili, alçak frekanslı her iki enstrümanda, mümkün olan tüm sesleri eriterek veya zıtlaştırarak ve teatral yönler ekleyerek seslendirmekten zevk aldığı çağdaş, uluslararası repertuvara kendini adamıştır. Perküsyoncu Agostinho Sequiera ve soprano Keren Motseri gibi başka müzisyenlerle işbirliği yapan ikili, Seung-Won Oh, Jan van de Putte, ve Boudewijn Tarenskeen’in eserlerinin dünyada ilk seslendirilişlerini gerçekleştirmiştir. Yakın gelecekte Rozalie Hirs, Peter Jakober, Füsun Köksal ve Tolga Tüzün’ün kendileri için yazdıkları eserlerin ilk seslendirilişlerini gerçekleştirecek olan ikili, 2022 nin ekim ayında Avusturya turnesine çıkmış ve  Alte Schmiede (Viyana) ve KunstGarten Graz’da konserler vermişlerdir. İkilinin yakın gelecekteki programı içinde Hollanda’da konserler —Nieuwe Noten Plein Theater Amsterdam, Pletterij Haarlem, Moderne Muziek Nijmegen, Gaudeamus Festival—, Türkiye’de konserler ve ustalık sınıfları —İzmir  Yeni Müzik Günleri-Kasım 2023, Bilgi Üniversitesi-İstanbul’da seminer—, Portekiz’de Dias de Música Electroacústica Aralık 2023, Avusturya’da Neue Musik St. Ruprecht-Mayıs 2024 ve Almanya’da  Unerhörte Musik konser dizisinde yer almaktadır. İkili 2024 yılında kendileri için yazılan eserlerin CD kaydını yapmayı planlamaktadır. Gross/Schouten ikilisinin audio ve video kayıtlarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz. 

 http://fieschouten.nl/projects/grossschouten/

www.katharinagross.at/project/duo-fie-schouten-katharina-gross/