İzmir Yeni Müzik Günleri IV 19-22 Kasım 2023 tarihlerinde AASSM Küçük Salon’da…

KONSER PROGRAMLARI, BİYOGRAFİLER, PROGRAM NOTLARI:

Merhaba!

Gross/Schouten ikilisi, E-MEX Ensemble ve besteci Christoph Maria Wagner’in katılımı ile bu yıl dördüncüsü gerçekleşen Izmir Yeni Müzik Günleri bir defa daha  dinleyiciyi günümüz bestecilerinin yeni eserleriyle ve genç bestecileri de günümüzün bilinen yeni müzik toplulukları ile buluşturmaya devam ediyor. 

Üç atölye çalışması ve üç konserden oluşan festival Katharina Gross ve Fie Schouten ikilisinin 19 Kasım tarihinde Yaşar Üniversitesi kompozisyon öğrencileri ile gerçekleştirecekleri bir atölye çalışması ile açılıyor. Bu etkinliği, ikilinin 20 Kasım tarihinde verecekleri konser takip ediyor. Programı son iki yılda Duo Gross/Schouten için yazılan eserlerden oluşan konserin son eseri ise  günümüz müziğinin öncü bestecilerinden  bu yıl kaybettiğimiz Kaija Saariaho’nun Oi Kuu (1992) isimli eseri.

20-22 Kasım tarihlerinde E-MEX Ensemble’ın kurucularından, günümüz müziğine şefliği ve piyanistliği ile her yönden katkısı olan besteci Christoph Maria Wagner kendi eserleri üzerine bir seminer ve genç besteciler ile gerçekleştireceği bir atölye çalışmasında bizlerle birlikte olacak.

21 Kasım tarihinde E-MEX Ensemble ile birlikte geliştirdiğimiz “What’s Next!” başlıklı konserde, Bremen, Düsseldorf, Köln, İstanbul ve İzmir’de eğitimlerini sürdüren, Almanya, Çin, Şili ve Türkiye’den altı genç bestecinin festival için yazdıkları eserleri dinleyeceğiz. E-MEX Ensemble 22 Kasım tarihli konserinde ise yüzyıl ortası modernizmini takip eden, ifadeselliğini müzikten alan ve akustik enstrümanlar vasıtasıyla aktaran günümüz konser müziğinden  yeni eserlerle bir seçki  sunacak. 

Yazıyı bitirirken, bu yıl festivali izlemek üzere Almanya’nın önemli radyo kanalı Deutschlandfunk’dan Dr. Egbert Hiller’in bizimle birlikte olacağını belirtmek ve festivalde icra edilen eserlerin hemen hepsinin Türkiye’de ilk seslendirilişleri olduğunu da sizlerle paylaşmak isteriz. Yeni müziğin en bilinen buluşma noktalarında, isimleri iyi bilinen bu besteci, müzisyen ve toplulukların Türkiye ile olan bağlarının İzmir Yeni  Müzik Günleri vasıtasıyla kurulması bizim için çok önemli. Sizleri de etkinliklerde aramızda görmek dileği ile…

İZMİR NEW MUSİC DAYS

Füsun Köksal İncirlioğlu

artistic director 

Özde Çalışkan

assistant

Partners

Ernst von Siemens Musikstiftung

Goethe Institute-İzmir

Austrian Cultural Forum-İstanbul

Consulate General of the Kingdom of the Netherlands

Yaşar University

IKSEV

AASSM

IBB

Visual Design

İmge Ece Velidedeoğlu

Sound Systems and Recording

Ahmet Ozan Murat

Production Team

Özde Çalışkan

Toykan Efe Kahraman

Maral Rostamkhani

Kaan Selçuk

Consultant/Editor

Güven İncirlioğlu